Je niekoľko skutočností ktoré najviac ovplyvňujú celý náš život.
1.Naše zdravie
2.Naše pracovné schopnosti a možnosti
3. Ako budeme nakladať s peniazmi – finačná gramotnosť
Finančná gramotnosť už na treťom mieste ?
Čo si ľudia úprimne prajú pri narodeninách, výročiach a oslavách ? Želajú si navzájom to, čo je v živote dôležité .
Veľa zdravia, šťastia, pracovných aj osobných úspechov a želajú jeden druhému aj peniaze.
A čo si prajeme v duchu my sami sebe ?
Nie náhodou zdravie, dobrú prácu a veľa peňazí ?
Tak ako sme gramotní tým, že vieme čítať a písať a niekto číta a píše pomalšie, alebo rýchlejšie ako druhí, tak aj naše znalosti z finančného sveta sú na nejakej úrovni . Môžeme ich nazvať banka našej finančnej gramotnosti.
Je to naša vlastná banka v ktorej sú uchované naše vedomosti, znalostí a orientovanie sa vo finančnej oblasti . Otázka je čo v tej banke máme uložené a čo tam ešte chýba a či si to vôbec uvedomujeme.
Trocha pritiahnuté za vlasy?
Ani nie, ak si nájdete čas trocha sa zamyslieť.
Pred rokom 1989 by sme si bod 3 mohli škrtnúť, pretože finančná gramotnosť nemala význam kvôli tomu, že tu boli dve finančné inštitúcie, tak ako nemala význam ani počítačová gramotnosť, keďže počítače boli nedostupné .
Dnes ?
Finančnému trhu a jeho produktom sa v dnešnej dobe nedá vyhnúť. (Teda ak neplánujete žiť celý život niekde na samote a živiť sa iba tým, čo si dopestujete alebo dochováte .) Jednoducho je to takmer nemožné .
Ak chcete bývať pravdepodobne sa nevyhnete hypotéke a teda bankám a v tej súvislosti sa nevyhnete ani poisťovniam, pretože vaše bývanie na hypotéku musí byť poistené .
Ak chcete slušne žiť aj v starobe, nevyhnete sa druhému pilieru alebo sporeniu na dôchodok .
Ak si kúpite auto, musíte si uzatvoriť Povinné zmluvné poistenie motorového vozidla.
Nehovoriac o tom, že sme „bombradovaní“ bankami a nebankovými subjektami, ktoré nás lákajú na rôzne formy pôžičiek a úverov, pričom niektoré z nich sú pre naše peniaze doslova devastačné.
Atď.
Jednoducho je tu doba, keď sa musíme vo financiách orientovať aspoň na užívateľskej úrovni, tak ako sa na užívateľskej úrovni musíme orientovať v oblasti počítačov, mobilov a iných výrobkov a technológí …
Teda vlastne nemusíme, ale dôsledky budeme pociťovať celý život .
Aké vedomosti by ste mali v rámci finančnej gramotnosti nahromadiť ?
Pokiaľ nechcete byť úplne samoukom nájdite si najskôr dobrého učiteľa, ktorý vás vo vašej finančnej gramotnosti zorientuje a pomôže vám nazhromaždiť správne informácie . Kto by mal byť tým učiteľom ? Mal by to byť človek ktorý je odborníkom a konzultantom na osobné financie.
Pozor, nie človek ktorý je finančným obchodníkom !
Toto je len časť finančnej gramotnosti, ktorú je dobré ovládať aspoň na užívateľskej úrovni . Do akej hĺbky chcete v tej ktorej oblasti zájsť je na vás. Je to ako s tými počítačmi. Čím viac potrebujete pracovať s počítačom a čím viac sa vyznáte v počítačovej gramotnosti ,tým viac vám to pravdepodobne uľahčuje život .
Aj vo financiách, čím viac zarábate a čím viac sa vyznáte v rôznych oblastiach financií, tým sa pravdepodobne viete lepšie rozhodovať a neprichádzať tak zbytočne o peniaze, alebo naopak, viete sa lepšie rozhodovať, aby peniaze pracovali pre vás, rozhodovať sa ako najlepšie investovať peniaze.
Zamyslite sa, čo všetko o tých 11 bodoch viete a ak si nie ste istý, alebo si uvedomíte, že vlastne o niektorom s týchto bodov neviete nič nájdite si toho učiteľa . Začať pátrať po informáciách až keď ich potrebujete, môže byť už neskoro.
Užívateľská úroveň vedomostí v oblasti finančnej gramotnosti je možno o pár hodinách času, ktoré je potrebné tomu venovať, ale môže to pozitívne poznačiť celý váš život .
Ak náhodou nemáte vo svojom okolí človeka ,ktorý by vám pomohol zorientovať sa v akejkoľvek oblasti financnií vyplňte kontaktný formulár na tejto stránke a rád vám pomôžem .
Ak sa vám článok páčil potešíte ma svojim lajkom na facebooku tlačítkom dole, alebo zdieľaním článku so svojimi priateľmi .